Jak opanować umiejętność uczenia się przez całe życie i codziennie zdobywać nową wiedzę

Jak opanować umiejętność uczenia się przez całe życie i codziennie zdobywać nową wiedzę

Można się uczyć nowych rzeczy, nawet jeśli wydaje się, że nie ma na to czasu. Najważniejsze jest właściwe podejście do tego procesu.

Zrób listę tematów lub umiejętności, które chcesz opanować, i ustaw je w kolejności priorytetowej

Kluczowym krokiem w tworzeniu właściwego środowiska uczenia się jest zrozumienie, od czego należy zacząć. Należy więc sporządzić krótką listę tematów i umiejętności, których należy się nauczyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Spośród tematów można wybrać na przykład tę samą kryptowalutę, zdrowie i kondycję fizyczną lub zdrowie psychiczne. Spośród umiejętności można wybrać programowanie, projektowanie lub naukę języka obcego. Ogólnie rzecz biorąc, należy kierować się własnymi zainteresowaniami.

Po sporządzeniu listy ułóż wszystkie pozycje na niej w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej. W oparciu o kryteria, które są dla Ciebie ważne. Na przykład, czy pomoże to w karierze, jak trudno będzie Ci się tego nauczyć. Lista powinna składać się z dwóch lub trzech bardzo konkretnych punktów, abyś mógł się na niej skupić, gdy zaczniesz się uczyć.

Najlepiej byłoby usunąć z listy te punkty, które nie pomogą w karierze, nie są dla Ciebie szczególnie interesujące i są trudne do zrealizowania w określonym czasie.

Dowiedz się, który sposób nauki jest dla Ciebie najlepszy

Następnym krokiem jest określenie swojego stylu uczenia się, tak aby nauka przebiegała jak najszybciej.

Model VARK Neila Fleminga jest bardzo popularny wśród klasyfikacji stylów uczenia się. Zgodnie z nią wyróżnia się cztery style uczenia się: wizualny, audialny, kinestetyczny oraz czytanie i pisanie.

Wizualny. Uczniowie postrzegają obrazy, wykresy, diagramy itp. Jeśli lubisz oglądać filmy edukacyjne, to znaczy, że uczysz się wzrokowo.

Audialny. Słuchowcy lepiej przyswajają informacje poprzez słuchanie. Jeśli dobrze pamiętasz wszystko, co zostało Ci powiedziane na wykładach, powinieneś poszukać korepetytora lub spróbować słuchać podcastów.
Kinestetyczny. Kinestetycy potrzebują praktycznego doświadczenia.
Czytanie i robienie notatek. Nauka jest najbardziej efektywna podczas czytania. Dodatkową korzyścią jest notowanie ważnych punktów.

Zastanów się, który styl uczenia się jest dla Ciebie wygodniejszy. Wiele osób preferuje wideo, natomiast słuchanie nagrań audio i czytanie są również skuteczne.

Znalezienie najlepszych źródeł informacji

Po ustaleniu, czego i jak będziemy się uczyć, nadszedł czas na znalezienie zasobów. Pierwszą rzeczą, którą zwykle robisz, jest otwarcie Google i wpisanie w pole wyszukiwania hasła „najlepsze książki o projektowaniu UI/UX” lub „najlepsze kursy JavaScript”. Jednak Google nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Lepszą strategią jest znalezienie eksperta w dziedzinie, którą zamierzasz studiować. Na szczęście można to zrobić za pośrednictwem swoich kontaktów, ale można też skorzystać z Internetu. Poproś eksperta o polecenie płatnych i bezpłatnych źródeł, z których korzystał i był zadowolony.

Albo zamiast przeglądać ogólne listy kursów online, przeczytaj artykuły ekspertów, którzy powołują się na jedno lub dwa źródła, które im się podobają. Najlepiej znaleźć źródło, które jest polecane przez różnych ekspertów w danej dziedzinie. To, co sprawdza się u jednego, może nie działać u drugiego. Szukaj tak długo, aż znajdziesz źródło — artykuł, książkę, film lub podcast — które jest wiarygodne, interesujące i pouczające.

Nie szukaj wymówek, by się nie uczyć

Nie ma przecież wymówek, by się nie uczyć. Istnieje jednak wiele sposobów uczenia się, które zajmą Ci tylko 20 minut dziennie. Jeśli należysz do osób, które potrzebują kopa w tyłek, zapisz się na kurs online lub offline, który da Ci impuls do działania. Możesz też odbyć staż, podjąć się realizacji projektu, który pomoże Ci nauczyć się nowych umiejętności.

Jeśli jesteś zbyt zajęty głównymi studiami lub pracą, to też nie jest wymówka. Słuchaj podcastów lub oglądaj filmy informacyjne podczas lunchu lub w drodze.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma żadnych wymówek. Dopóki nie przyzwyczaisz się poświęcać tak dużo czasu na samokształcenie, zrób sobie dzień lub dwa wolnego, aby odpocząć. Wkrótce będziesz mógł uczyć się bez przerwy i zdasz sobie sprawę, jak bardzo jest to przyjemne. Zrób pierwszy krok w kierunku nowej wiedzy, a przekonasz się, że może to być świetna zabawa.