Lista 5 hobby rozwijających inteligencję

Lista 5 hobby rozwijających inteligencję

Do niedawna panowało przekonanie, że człowiek rodzi się z niezmiennym poziomem inteligencji. Na szczęście badania naukowe dowiodły, że można stawać się mądrzejszym przez całe życie, a właściwe zainteresowania mogą w tym znacząco pomóc. Wystarczy dobrze wybrać swoje hobby, aby się rozwijać i czerpać z tego czystą przyjemność.

Rozwój połączony z przyjemnością

Mózg człowieka jest niezwykle skomplikowanym narzędziem, które nieustannie wszystko analizuje i składa w całość. Jednocześnie uwielbia się rozwijać. W dodatku przy zajęciach sprawiających przyjemność wielu ludziom. Okazuje się, że wiele zainteresowań ludzie traktują jako przyjemne spędzenie wolnego czasu. Z kolei mózg odbiera je jako coś niezwykle istotnego i potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania.

Gra na instrumentach muzycznych

W muzyce tkwi prawdziwa siła. Jest to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w każdym wieku. W dodatku pozytywny wpływ tego hobby na mózg szybko staje się widoczny. Według naukowców jest to jedna z najbardziej efektywnych metod rozwoju.

Gra na instrumentach muzycznych znacząco wpływa na rozwój kreatywności, a także zdolności językowych, motorycznych oraz analitycznych. Mimo tak licznych zalet to nie one stanowią o wyjątkowości gry na instrumencie muzycznym. Najważniejsze jest, że to konkretne hobby wzmacnia ciało modzelowate łączące półkule mózgowe. Oznacza to znaczną poprawę pamięci oraz zdolności rozwiązywania problemów.

Nauka języków obcych

Poligloci mają w życiu znacznie łatwiej. Nie tylko ze względu na zdolności komunikacyjne i znajomość wielu języków, w których mogą się komunikować, ale również przez silny rozwój intelektualny. Nauka języków obcych pomaga w treningu zdolności do planowania oraz ułatwia rozwiązywanie problemów i podejmowanie trudnych decyzji.

Ćwiczenia fizyczne i uprawianie sportu

Oczywiste jest, że regularne uprawianie sportu znacząco poprawia kondycję fizyczną i zdrowie człowieka. Rzadziej myśli się o tym, że to właśnie ćwiczenia poprawiają pamięć, ułatwiają rozumienie i myślenie, a także pozytywnie wpływają na koncentrację. To właśnie z tego powodu zawodnicy sportów niewymagających fizycznie regularnie ćwiczą i dbają o swoją formę. Dotyczy to chociażby takich dyscyplin jak szachy, e-sport czy poker. Przed większymi turniejami z łatwością można spotkać zawodników, którzy dla rozruszania i dotlenienia mózgu trenują na świeżym powietrzu.

Czytanie

Niemal wszyscy ludzie, którzy odnieśli spektakularny sukces, uwielbiają czytać. To zajęcie znacząco redukuje stres i rozwija każdy rodzaj inteligencji. Dzięki temu można podejmować bardziej przemyślane decyzje i odnaleźć wyjście z trudnych sytuacji. Żeby osiągnąć zamierzone efekty, nie trzeba czytać publikacji naukowych. Mogą to być różnego książki dowolnego gatunku, gazety czy komiksy. Oczywiście publikacje z wartościową treścią dodatkowo poszerzają horyzonty i są źródłem inspiracji, ale najważniejsza jest sama idea czytania.

Gry i zabawy logiczne

Od lat wiadomo, że tego rodzaju zainteresowania skutecznie pomagają w rozwoju intelektualnym człowieka. Mogą to być szachy, warcaby, poker, gry karciane, sudoku, scrabble czy dowolne inne gry wymagające myślenia i analizowania informacji. Dodatkową zaletę takiego rodzaju hobby dają ostatnie badania naukowe. Wykazały one, że gry i zabawy logiczne znacząco redukują poziom stresu i odczuwania lęków, a także przeciwdziałają powstawaniu depresji.

1 thought on “Lista 5 hobby rozwijających inteligencję

  1. Fajnie, bo nic nie stoi na przeszkodzie żeby móc uprawiać wszystkie hobby jednocześnie

Comments are closed.