Jak podejmować rozsądne decyzje?

Jak podejmować rozsądne decyzje?

W życiu każdego z nas, albo większości z nas przychodzi czas, kiedy musi podjąć decyzję, co zrobić ze swoim życiem po skończeniu liceum. Zastanawiamy się czy pójść na studia czy też bezpośrednio do pracy. Nie jest łatwo podjąć taką decyzję w ciągu 5 minut. Czasami trzeba poświęcić trochę czasu i rozważyć wszystkie za i przeciw danego rozwiązania.

Podczas podejmowania takiego rodzaju decyzji należy wziąć pod uwagę przede wszystkim, to co nas interesuje, nasze zainteresowania, hobby- np. w jakim kierunku chce się dalej rozwijać ? Czy dana uczelnia ma w swojej ofercie kierunek, który mnie interesuje ? A może poszukać zatrudnienia w branży która nas zaciekawiła.

Warto również, jeśli już zdecydujemy się na studia, zapoznać się z przedmiotami, które będziemy mieć na danym kierunku- czy będą to przedmioty dla nas przydatne czy też nie ? ( jak w przypadku filologii polskiej, gdzie większość przedmiotów nie przyda się do codziennego użytku ) .

W trakcie podejmowania tej decyzji ważne jest również to, żebyśmy potrafili określić czy studiowanie, przykładowo filologii polskiej, będzie nam sprawiało radość, czy będziemy czuć się szczęśliwi. Natomiast jeśli wybierzemy pracę warto zwrócić uwagę na to, czy praca ta da nam możliwość pełniej samorealizacji w interesującej nas branży, a także czy nie grozi nam wypalenie zawodowe, np. po 6 miesiącach pracy.
Dzisiejszy rynek pracy przepełnionymi jest ofertami pracy w branży informatycznej. Jednakże nie każdego ta branża interesuje.

Co więcej do pracy w tej branży trzeba posiadać odpowiednie wykształcenie. Tak więc w przypadku osoby, która nie jest po studiach, należałoby szukać pracy, która nie wymaga posiadania doświadczenia w dziedzinie i jednocześnie jest w miarę dobrze płatna. Dobrze by było także, żeby roztaczała przed nami perspektywę rozwoju i spełnienia zawodowego oraz żebyśmy mogli się w niej czegoś nauczyć.

Najistotniejsze jest to, aby podjęta decyzja nie zaważyła na naszym w życiu w taki sposób, że pójdziemy na dany kierunek, po czym stwierdzimy, że kończąc te studia zmarnowaliśmy 5 cennych lat naszego życia. Pamiętajmy, że podjętą decyzję nie zawsze można cofnąć. Czasami jest ona ostateczna i ma wpływ na nasze dalsze życie.

Warto więc zadbać o to, aby nie zmarnować sobie życie przez jedną nietrafioną decyzje.