Jak zostać ortodontą.
Zostanie specjalistą z zakresu leczenia wszelkiego rodzaju wad zgryzu nie jest takim prostym zadaniem. Jak każda dziedzina medyczna ortodoncja ogromny nacisk kładzie na kształcenie się. Ortodonta na swój tytuł doktorski musi pracować długie lata. Studia a potem odpowiednie staże zabierają sporo czasu. Tak więc jest to profesja która przeznaczona jest dla ludzi, którzy czują powołanie do tego zawodu i są gotowi wiele poświęcić by zostać prawdziwym specjalistą z tego zakresu.
Na początku przyszły specjalista musi podjąć studia medyczne na kierunku stomatologia. Można to robić zarówno na uniwersytecie jak i w akademii medycznej. Po pięciu latach otrzymuje się wtedy tytuł lekarza dentysty. Następnym krokiem jest ubieganie się o rozpoczęcie specjalizacji z zakresu ortodoncji. W tym celu trzeba udać się na odpowiednie egzaminy kwalifikacyjne. Program specjalizacyjny to kolejne cztery lata poznawania specyfiki pracy w zawodzie.
Podczas takich praktyk przyszły ortodonta poznaje bardziej fachowe określenia oraz uczy się przebywania z pacjentami, którzy znajdują się pod jego opieką. Podczas przebywania pod okiem doświadczonych specjalistów przyszły ortodonta uczy się odpowiedniego podejścia do swoich pacjentów oraz w praktyce poznaje czym tak naprawdę jest leczenie przemieszczających się zębów. Jego zdaniami jest także stymulacja wzrostu i rozwoju kości twarzy. Specjalista z zakresu ortodoncji by móc się tak nazywać musi celująco przejść całą specjalizację.
Na koniec by udowodnić swoje umiejętności konieczne jest zdanie egzaminu końcowego, który składa się z trzech części. Najważniejszymi umiejętnościami, które są potrzebne do pracy w tym zawodzie to opanowanie wiedzy z zakresu projektowania, wykonywania i kontrolowania używania aparatów korygujących. To właśnie te aparaty są najważniejsze jeżeli chodzi o leczenie wad zgryzu. To one wpływają na kształtowanie się prawidłowej postawy naszej jamy ustnej.
Dobrze dobrany aparat, który będzie solidnie wykonany przyniesie choremu najwięcej pociechy.